بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
رويدادها
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متن عمومی
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ویدئو
ورود


1399/3/10 شنبه به منظور تبیین برنامه‌های دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی؛ نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کلاله در سال ۹۹ برگزار شد. در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کلاله با حضور معاون فرماندار و اعضای این انجمن، روند برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تشریح شد. به گزارش روابط عمومی اداره  کتابخانه های عمومی استان گلستان ، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کلاله در سال ۱۳۹۹،  با حضور جمعی از اعضای این انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد.
علی رزاقی، معاون فرماندار کلاله، در این جلسه اوقات فراغت ناخواسته ایجاد شده در پی قرنطینه خانگی ناشی از شیوع کرونا را فرصت خوبی برای مطالعه دانست و گفت: مطالعه کتاب می‌تواند تأثیری مثبت در نگرش و باور افراد ایجاد کند و جامعه‌ای شاد و با روحیه بالا به وجود آورد.
وی بیان کرد: تعطیلی کتابخانه‌های عمومی نباید موجب خلل در ایفای نقش و رسالت این مجموعه فرهنگی شود و بهترین راهکار برای جبران تعطیلی‌های اجباری کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی، فعالیت اصولی در فضای مجازی و ارتباط مستمر با اعضا و کتابخوانان در این فضا است.
علی رزاقی افزود: ارائه برنامه‌های فرهنگی و برطرف کردن نیازهای آموزشی مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی، باید از رسالت‌های اصلی و مهم کتابخانه‌ها در شرایط کنونی باشد.
وی همچنین اطلاع‌رسانی و برگزاری دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی را کاری ارزشمند دانست و گفت: با توجه به تعطیلی کتابخانه‌ها و برگزاری این مسابقه به صورت مجازی، شایسته است همه دستگاه های مرتبط و اعضای انجمن برای جلب مشارکت مردم و برگزاری پرشور این جشنواره، به کمک اداره کتابخانه‌های عمومی بشتابند.
یاسر مستانی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کلاله نیز در ابتدای این جلسه طبق دستور جلسه انجمن شامل:گزارش عملکرد سال 1398،ارائه برنامه انجمن و  تقویم جلسات سال 1399،برنامه ریزی و پیش بینی منابع درآمدی سال 1399 ،گزارش، برنامه ریزی و پیگیری جشنواره رضوی ، برنامه ریزی برای تعطیلی مدارس و اوقات فراغت دانش آموزان را قرائت کرد و گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی ارائه  و گفت: از اسفندماه سال گذشته و با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، همزمان با تعطیلی مدارس،دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی، کتابخانه‌های عمومی نیز ارائه خدمات فیزیکی به اعضا را تعطیل و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی را در بستر فضای مجازی آغاز کردند.
وی ادامه داد: در همین راستا، جشنواره دهم کتابخوانی رضوی نیز در بستر فضای مجازی آغاز به کار کرد و امکان دریافت نسخه الکترونیکی منابع و شرکت در مسابقه کتابخوانی جشنواره از طریق سامانه اینترنتی www.samakpl.ir فراهم شده است.
مستانی، دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را فرصتی مناسب برای آشنایی مردم با سیره اهل بیت علیهم‌السلام به ویژه حضرت امام رضا(ع) دانست و گفت: این جشنواره در سه بخش کودک، نوجوان، بزرگسال و در دو قالب فردی و خانوادگی با موضوع امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س)، امام هادی(ع) و حضرت شاهچراغ(ع) برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود.
در ادامه اولین نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کلاله، هریک از اعضای حاضر در جلسه، نظرات و پیشنهادهای خود را در  خصوص برگزاری دهمین جشنواره کتابخوان رضوی مطرح کردند.
در ادامه جلسه کارشناسان  اداره کل کتابخانه های عمومی استان شعبانعلی بهرامی و دامون شمالی نیز مواردی مرتبط با دستور جلسه را مطرح کردند.
برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی مناسب در راستای افزایش مشارکت مردم شهرستان در جشنواره کتابخوانی رضوی با همکاری دستگاه‌های عضو انجمن، استفاده از ظرفیت فضای مجازی با توجه به شیوع ویروس کرونا به منظور دعوت و مشارکت در این جشنواره، ارائه ایده برای بومی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها متناسب با ارزش‌ها و خرده فرهنگ‌های محلی شهرستان توسط ارگان‌ها و فعالان فرهنگی شهرستان، اجرای اقدامات متنوع و خلاقانه همچون قصه گویی، مشاوره و معرفی کتاب و شعرخوانی توسط کتابخانه‌های عمومی شهرستان با استفاده از فضای مجازی در دوران شیوع ویروس کرونا، هماهنگی با اداره آموزش و پرورش شهرستان برای ایجاد گروه‌ جشنواره کتابخوانی رضوی در شبکه‌های اجتماعی توسط مدارس و تبلیغ و معرفی کتاب‌های این جشنواره، از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.                       
   گفتنی است باتوجه به تمدید مسابقات رضوی تاپایان تیرماه سال جاری و ایجاد وضعیت عادی در کشور مسابقات مکتوب نیز در سطح کشور به زودی برگزار خواهد شد.
 
بيشتر
 [PageVisit]