بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
رويدادها
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متن عمومی
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ویدئو
ورود

1398/12/19 دوشنبه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان عنوان کرد؛ طرح کتابخانه گردی مجازی در سالروز تاسیس نهاد عبدالحی میرزاعلی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان از طرح کتابخانه گردی مجازی به مناسبت ۱۶سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گلستان، چند سالی است که به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور (17 اسفند)، طرحی به نام کتابخانه گردی در کتابخانه های عمومی سطح کشور برگزار می گردد. هدف از اجرای این طرح افزايش آشنايي عموم مردم و مديران اجرايي و فرهنگي كشور با محيط كتابخانه‌ي عمومي، اطلاع مردم و مسئولين از فعاليت ها و خدمات كتابخانه‌ي عمومي، توجه دادن عموم مردم به كتابخانه به‌عنوان پايگاه اجتماعي و فرهنگي تأثيرگذار، استفاده از ظرفيت گروه‌هاي مرجع نظير هنرمندان، چهره‌هاي سرشناس فرهنگي، هنري، ورزشي و ... براي دعوت عموم مردم به كتابخانه می باشد.

 حال که به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط به نحوی رقم خورده که جز برای امورات ضروری نباید از منزل خارج شد، امسال برآن شدیم تا این طرح را با عنوان کتابخانه گردی مجازی برگزار نمائیم. لذا با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ها به معرفی کتابخانه های عمومی و خدمات آن می پردازیم

.نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر اساس قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی مصوب ۱۷ اسفند ۱۳۸۲ متولی قانونی اداره کتابخانه‌های عمومی در ایران است.

 دراین راستا مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان گفت: رسالت کتابخانه‌های عمومی در ارتقای سطح فرهنگ كتاب و كتابخواني، آموزش مادام العمر افراد جامعه، آگاهي‌بخشي، اطلاع رساني، تعالي فرهنگي، هدايت‌کننده‌ی اوقات فراغت، حافظ و انتقال‌دهنده‌ي ارزش‌هاي ديني و فرهنگی، مشاوره مناسب به اعضاء می باشد.

 عبدالحی میرزاعلی درادامه افزود: كتابخانه عمومي نه‌ تنها فضايي براي ارائه كتاب و خواندني‌هايي است كه مردم به آن نياز دارند، بلكه به سبب ماهيت منعطفي كه دارد، مي‌تواند متناسب با نيازهاي اجتماعي، نقش‌هاي مختلفي را ايفا كند. يكي از مهم‌ترينِ اين نقش‌ها «نقش فرهنگي‏ واجتماعي» كتابخانه عمومی است. لذا این نهاد در هدفگذاری جدید خود، به دنبال تبديل کتابخانه ها به پايگاه فعال فرهنگي و اجتماعي در سطح جامعه می باشد.

 یکی از الزامات تحقق این هدف، معرفی کتابخانه ها و خدمات آنها به عموم جامعه می باشد.بخش های مختلف کتابخانه های عمومی مخزن، سالن مطالعه، بخش کودک و نوجوان، بخش مرجع، بخش نشریات، بخش روشندلان*، بخش نسخ خطی* ،  سالن همایش* و سالن جلسات* . وی درادامه گفت:کتابخانه های عمومی با بهره گیری از خدمات متنوعی که در هر یک از بخش های فوق الذکر به اعضای محترم کتابخانه ها ارائه می دهد، در صدد ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی می باشد. چون معتقدیم طبق فرمایش مقام معظم رهبری "برای یک ملت خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سروکار نداشته باشند" و حرکت در مسیر توسعه پایدار از گذرگاه فرهنگ و کتاب تسریع می گردد.

 

اهم برنامه های فرهنگی و ترویج کتابخوانی کتابخانه های عمومی در راستای ایفای نقش فرهنگي‏ اجتماعي کتابخانه ها ، نهاد کتابخانه های عمومی در کنار ارائه خدمات فنی کتابداری به اعضای محترم، اقدام به برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع فرهنگی به عنوان مولفه های نرم افزاری تحقق این نقش نموده که اهم این برنامه ها عبارتند از : نشست کتابخوان، معرفی کتاب های برتر و مناسبتی، رونمایی و نقد کتاب، نمایشنامه خوانی، مسابقات کتابخوانی در سطوح ملی و استانی، قصه گویی، نمایشگاه کتاب، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی آموزشی در مناطق سیل زده و محروم، حضور فعال در نمایشگاه کتاب استان و ... .

امیدواریم با معرفی کتابخانه ها و خدمات آن و استفاده بیش از پیش جامعه از این ظرفیت فرهنگی، شاهد این باشیم که پنجره کتاب و کتابخوانی و مطالعه بیش از گذشته به سمت آگاهی، دانستن و آشنایی با آرمان ها و ارزش های ایرانی اسلامی گشوده شود.اکنون که اکثر اوقات خود را در منزل سپری می کنیم، فرصت مغتنمی است تا به سراغ کتاب های موجود در خانه رفته قسمتی از اوقات فراغت خود را با مطالعه سپری کنیم. با حافظ خوانی و یا شاهنامه خوانی نیز می توان کانون گرم خانواده را گرم تر و صمیمی تر نمود. به همین منظور پویشی توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان مازندران با عنوان #هر خانه يك كتابخانه # با هم كرونا را شكست مي‌دهيم راه اندازی شده است که در اين پويش ضمن تاكيد بر حضور در منزل و پرهيز از سفر، تاكيد مي‌شود افراد به خواندن كتاب‌هاي خوانده نشده كتابخانه شخصي خود بپردازند و با ارسال ويدئوي 1 دقيقه‌اي به آدرس اينستاگرام mazandpl در اين پويش شركت نمايند و در پايان به 8 نفر از برگزيدگان جوايزي اهدا خواهد شد.

در انتها اعلام می دارد اداره کل کتابخانه های عمومی استان در راستای تعالی فرهنگی، توسعه فرهنگ مطالعه و ترویج کتابخوانی آماده انعقاد تفاهم نامه با سایر دستگاه های اجرایی  سطح استان می باشد.

بيشتر
 [PageVisit]