بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متون عمومي
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ورود
بازگشایی کتابخانه مرحوم حاج حسین عراقچی در تهران
1397/5/3 چهارشنبه همزمان با دهه کرامت صورت گرفت؛ بازگشایی کتابخانه مرحوم حاج حسین عراقچی در تهران کتابخانه مرحوم حاج حسین عراقچی واقع در منطقه ۵ شهر تهران، که توسط مرتضی عراقچی، فرزند مرحوم حاج حسین عراقچی به صورت حق انتفاع به مدت ۱۰ سال به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران واگذار شده است، افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با دهه کرامت ظهر امروز اول مرداد ۱۳۹۷ کتابخانه مرحوم حاج حسین عراقچی واقع در منطقه ۵، با حضور مرتضی عراقچی؛ فرزند مرحوم حاج حسین عراقچی، محمدربیع احمدخانی؛ مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها، علی نیکنام انزابی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، اکرم نادری؛ معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و چندی از مسئولان بازگشایی شد.

مرتضی عراقچی با اظهار امیدواری و خوشنودی از واگذاری کتابخانه به نهاد بیان کرد: در همین مدت کم ما تحول و تغییر و پیشرفت را در این کتابخانه مشاهده می کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم کشور به درستی پیشرفت کند باید سطح فرهنگ بالا رود و اولین و بهترین ابزار آن هم علاقه به کتاب خواندن است. اگر بتوانیم کاری کنیم که همه خوب کتاب بخوانند، علم و سواد مردم بالا می رود و از بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه جلوگیری می شود.

او در مورد تاریخچه کتابخانه گفت: زمین این کتابخانه برای مرحوم پدرم بود که قبل از انقلاب خریده بودند. تصمیم گرفته شد که به خاطر ایشان در این زمین کتابخانه ایجاد کنیم. آن موقع نهاد کتابخانه‌های عمومی وجود نداشت و کسی نیز برای طراحی نقشه کتابخانه کمکی نکرد. بعد از ساخت، کتابخانه در سال ۷۹ افتتاح شد. در ابتدا همه کتاب ها را با نظر آقای کلانتری، خودمان خریداری کردیم.

فرزند دیگر مرحوم عراقچی گفت: مشوق اصلی ما برای ایجاد کتابخانه مادر ما بود و افتتاح اولیه کتابخانه توسط ایشان صورت گرفت.

وی افزود: هر خیری وقتی مکانی را به نیت خیر می سازد، آرزو دارد که آنجا به نحو احسن اداره ومدیریت و به نحو احسن‌تر استفاده شود. انگیزه اصلی این بوده که آن هدفی که شما در راستای کتاب و کتابداری دارید و نیز مفید بودن کتابخانه بیشتر محقق شود. یکی از کارهایی که در این مدت صورت گرفته کاهش یافتن حق عضویت بود که بسیار خوشحال کننده است و باعث تشویق اهالی محل می شود.

احمدخانی بعد از تشکر از خانواده عراقچی گفت: قول می دهیم که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش و جدیت داشته باشد که این فضاهای کتابخانه ای را علی الخصوص فضاهایی که متعلق به خیرین است، به نحو احسن در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد.

وی ادامه داد: کارهای خیرخواهانه  ابتدا مانند جوی های باریک هستند که اگر به تنهایی دیده شوند شاید به چشم نیایند اما از به هم پیوستن این جویبارها رود پرخروشی به وجود می آید و خوشا به حال کسانی که مانند راه یافتگان جاده وصال، توفیق تن سپردن به این رود را پیدا می کنند و بی دغدغه با روحیه سرشار از معنویت در مسیر خدا گام می گذارند.

او خطاب به عراقچی گفت: امروز انسان از دیدن افراد خیری مثل شما به این دلیل خوشحال می شود که مسیری که شما پیدا و انتخاب کردید را می بیند و اینکه سرمایه تان را در چه مسیری صرف می کنید. کتابخانه سازی مقدمه ای برای کمال انسان هاست. خیرین افراد باهوشی هستند چرا که با خدا معامله می کنند.

نیکنام نیز با تشکر از خانواده عراقچی در باره کتابخانه عراقچی گفت: این مجموعه ۷۵۶ متر مربع مساحت و ۵۰ هزار جلد کتاب دارد. هزار و ۲۰۰ نفر عضو فعال دارد که با توجه به عضویت رایگان در این چند روز اخیر، تعداد اعضا افزایش پیدا می کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران افزود: فعلا بخش کودک و نوجوان به صورت نمادین است و تغییراتی خواهیم داد. بخش نشریات را نیز حتما تقویت خواهیم کرد و همچنین بخش مرجع حتما برای محققین، بیشتر قابل استفاده خواهد شد. کسی که عضو کتابخانه عراقچی می شود، عضو سراسری کشور می شود و می تواند از تمام کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بهره ببرد.

در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر، از مرتضی عراقچی و خانواده مرحوم عراقچی تقدیر شد.

شایان ذکر است؛ کتابخانه عمومی عراقچی در منطقه ۵ شهر تهران به نشانی فلکه دوم صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی، خیابان رامین شمالی واقع است.

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 468