بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
رويدادها
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متن عمومی
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ورود1398/9/9 شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج و واقعه ۵آذر صورت گرفت؛ مراسم خاطره گویی باحضور تاریخ نگار انقلاب مراسم گرامیداشت هفته بسیج و واقعه ۵آذر با حضور غلامرضا خارکوهی تاریخ نگار انقلاب اسلامی در گلستان در سالن اجتماعات کتابخانه میرفندرسکی شهرستان گرگان باحضور علاقه مندان برگزار شد؛

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گلستان، یکم الی 8 آذرماه  مقارن با نامگذاری هفته بسیج توسط بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی امام راحل(ره) است. 5 آذر نیز در گرگان یاد آور قیام تاریخی مردم در اعتراض به کشتار انقلابیون در مشهد توسط رژیم ستم شاهی بود که به عنوان روز ملی گرگان در شورای فرهنگ عمومی ثبت ملی شده است. به همین مناسبت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان، مراسم گرامیداشت هفته بسیج و واقعه 5 آذر در قالب خاطره گویی با حضور عبدالحی میرزاعلی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ سرهنگ میرعرب، رئیس سازمان بسیج کارمندان استان؛ سرهنگ مزنگی، فرمانده حوزه بسیج ادارات کل استان؛ غلامرضا خارکوهی، تاریخ نگار انقلاب؛ رمضانعلی جعفری، از جانبازان واقعه ۵ آذر، فعالان فرهنگی و اعضای کتابخانه های عمومی، برگزار کرد.

در ابتدای این مراسم عبدالحی میرزاعلی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان گفت: فداکاری ها وجانبازی های مردم برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی و فعالیت های ارزشمند بسیحیان بعد از انقلاب باید در تاریخ ثبت شود. امروز امنیت ما مدیون این عزیزان است. انقلاب اسلامی باثمره خون بسیاری از جوانان که در مبارزه با طاغوت شهید شدند به ثمر نشست ودرخت تنومند انقلاب به واسطه ایثار رزمندگان وبسیجیان در مبارزه با  رژیم بعثی  بالید. اهتزاز پرچم انقلابT مستلزم وحدتی است که داشته و داریم‌. در روزهای اخیر مشاهده کردیم که عده ای درصدد ایجاد نا آرامی بودند اما حضور همیشگی بسیج و ارگان های دیگر امنیت را به کشور برگرداند. این انقلاب با خون شهدا آبیاری شده لذا بیدی نیست که با این بادها بلرزد.  اقدامات آشوب طلب هایی که توسط بیگانگان و صهیونیست ها تحریک وتشویق وحمایت شد، راه به جایی نبرد. انقلاب ما انقلابی اسلامی و مردمی است، وظیفه ما پاسداری وحراست از حریم ارزش ها است.

در ادامه علی وفایی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان گفت: باید برای آگاهی نسل جدید ، انتقال واقعیت حوادث تاریخی و گرامیداشت ارزش ها  چنین مراسم هایی برگزار شود ونسل جدید باید بداند که امنیت امروز به سادگی به دست نیامده است.

در ادامه این مراسم، غلامرضا خارکوهی، پژوهشگر تاریخ انقلاب در جمع اعضای کتابخانه، گفت: انقلاب نهادهایی چون بسیج، جهاد سازندگی و سپاه خلق کرد که مردمی بودند و سابقه نداشتند. در ابتدای انقلاب که اشوب وجنگ وترور درکشور رخ داده بود فرمان تشکیل بسیج  توسط امام (ره)صادر شد .وی افزود:در چنین وضعیت تاریخی که ناامنی بود در مناطق مختلف کشور  به خصوص مرزی تجزیه طلبان بودند. همچنین در اقصی و نقاط کشور چه از بیرون وچه داخل امام باتدبیر میانبر گونه فرمان تشکیل بسیج راصادر کرد که تنها ارگان نظامی نیست.

وی افزود: ۵ ماه بعد حمله طبس و ۱۱ماه بعد حمله صدام را شاهد بودیم. با آن شرایط ورود به همه حوزه ها جز با درایت بسیج امکان پذیر نبود.

وی در ادامه در رابطه با واقعه ۵ آذر، گفت: در مشهد مقدس حرم امام رضا (ع) مامن امنی برای زائران بوده اما ماموران ستم شاهی همه رابه رگبار بستند. امام در تبعید بود. حضور امام توسط حکومت های اعراب پذیرفته نشد. امام را در پاریس نپذیرفتند و ایشان در روستای لوشاتو منزل شخصی یک ایرانی رفت. روز۵  آذر به همت مردم به نام روز گرگان نام گرفت و امروزه فعالان اجتماعی واصحاب رسانه وپژوهشگران  دراین حوزه قلم می زنند  درحالیکه قبلا ۲۰ شهریور را که رضاشاهی بود به نام روز گرگان می دانستند.

رمضانعلی جعفری، جانباز واقعه 5 آذر سخنران بعدی مراسم بود. وی گفت:این واقعه مهم تاریخی به علاوه حوادث مربوط به انقلاب اسلامی و5  آذر را آقای خارکوهی به رشته تحریر دراورد که جای تشکر و تقدیر دارد. خارکوهی در حوزه انقلاب اسلامی در گلستان قدم های مهم وبزرگی برداشته است که در استان های دیگر کمتر نمونه مشابهی دارد. در آذرماه سال 57 در گرگان به مناسبت هفتمین روز شهادت مردم انقلابی مشهد   بیش از 50 هزار نفر از مردم حضور داشتند. قبل از پیروزی انقلاب گروهک ها چندان مشخص نبودند و مردم هم به گروهک ها  زیاد توجه نمی کردند. رمضانعلی جعفری در ادامه افزود: بنده در ان زمان مقطع دیپلم بودم و 3  آذر شاهرود بودم که راه پیمایی بود و با محمد عرب، رییس بازرگانی نیز ۴ آذر در شاهرود بودیم وشبانه گرگان امدیم چون شاهرود کوچک بود واحتمال شناسایی ما می رفت.

وی در ادامه افزود: در گرگان به امام زاده عبدالله رفتیم و سپس صدای تیراندازی شنیده شد. ابتدا تصور شد، تیرمشقی است اما یکی از اطرافیانم به زمین افتاد، ما از دروازه امام زاده به پارکینگ شهربانی رفتیم؛ در این بین شنیدیم که شهربانی قصد آتش زدن  کوی فرهنگیان را دارد لذا  عده ای از انقلابیون  هم به سمت کوی افسران رفتند که محل افسرها بود و آن روز ها بعدا حوادث انقلاب را رقم زد.

گفتنی است، در پایان به غلامرضا خارکوهی و رمضانعلی جعفری لوح تقدیری از سوی مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان اهدا شد.

بيشتر
 [PageVisit]