بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
رويدادها
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متن عمومی
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ورود
1398/9/23 شنبه باهدف آموزش کتابداران گلستانی صورت گرفت: برگزاری کارگاه آموزشی درهفته پژوهش اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان به عنوان ششمین استان از طرح پژوهشی،آمایش سرزمینی رونمایی کرد .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان، قربانعلی جعفری کارشناس پژوهش اداره کل کتابخانه های گلستان در جلسه "بررسی طرح آمایش سرزمین کتابخانه های عمومی دراستان گلستان" گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از اجرای آزمایشی طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی در دو استان تهران و البرز در سال ۱۳۹۷، در جلسه هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اجرای این طرح در همه کتابخانه‌های عمومی در استان‌های سراسر کشور را ، تصویب کرد .

قربانعلی جعفری دراین رابطه افزود: در این جهت پس از تهیه دستورالعمل تعیین محدوده‌های خدمتی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ابلاغ آن به استانها ، گلستان نیز  با انتشار فراخوانی از دانشگاه‌ها، نهادها، مؤسسات و تمامی اشخاص حقوقی دعوت کرد تا پیشنهاده‌های خود را برای پیاده‌سازی «دستورالعمل تعیین محدوده خدمت کتابخانه‌های عمومی» همانند سایر استان‌های کشور اقداماتی نیز انجام گرفت و دو بازه زمانی در روزنامه های  استانی ، سایت اداره کل و نامه نگاری مستقیم با دانشگاه ها و نهاد ها و موسسات حقیقی و حقوقی نامه نگاری کرده و از علاقه مندان ونخبگان دعوت به همکاری شدو افراد مذکور طرح مربوطه را پر نموده و به نهاد ارسال کردند.

در ادامه بنابر اعلام اداره کل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تعداد ۷۰ پیشنهاده از ۲۸ استان دریافت شد و از این میان، تعداد ۱۸ پیشنهاده از ۱۸ استان در رقابت با دیگر پیشنهاده‌ها، با کسب حداقل‌های لازم انتخاب شدند که البته این پیشنهاده‌ها پس از انجام اصلاحات، توافق طرفین بر چگونگی انجام کار، تنظیم شرح خدمات و پس از عقد قرارداد، اجرایی شدند . استان گلستان نیز یکی از این استانها بوده و دانشگاه پیام نور استان توانست از بین 5طرح ارسالی از این استان حداقل ها را کسب کند .

بر این اساس در مرحله دوم اجرای «طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی»، کار آمایش سرزمینی در کتابخانه‌های عمومی استان‌ آغاز بکار خواهد کرد.

لازم به ذکر است که مجریان طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی در استان گلستان «دانشگاه پیام نور » » هستند. به سرپرستی صادق برزگر و حیدر مختاری انجام خواهد شد.

 البته  این طرح و پیشنهادی انتخاب شده پس از انجام اصلاحات، توافق طرفین بر چگونگی انجام کار، تنظیم شرح خدمات و بعد از عقد قرارداد، اجرایی شد و مراحل انجام اصلاحات و عقد قرارداد، همگی  انجام شد. و به امضای نهاد و دانشگاه نیز رسیده و  از امروز انشاالله آغاز  این طرح  با حضور شما عزیزان  صورت پذیرد و آغاز بکار کند .

آمایش سرزمینی به معنی توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی کلیه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره در پهنه سرزمین نسبت به قابلیت‌ها و منابع طبیعی و انسانی است. مفهوم آمایش سرزمینی در کشور ما مفهوم غریبی نیست و حدود ۶۰ سال است که این مفهوم در کشور مطرح شده و اسناد بالادستی بسیاری در این زمینه وجود دارد، ولی در حوزه کتابخانه‌های عمومی برای اولین بار است که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مطرح شده است.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به لحاظ قانونی اصلی‌ترین اداره کننده کتابخانه‌های عمومی در کشور است و وظیفه اصلی این نهاد توسعه و دسترس‌پذیر کردن کتابخانه‌های عمومی برای مردم است. اما از آنجا که ایران به لحاظ سرزمینی یک کشور وسیع با تنوع جغرافیایی و فرهنگی مختلف است، پیاده‌سازی طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی کشور برای یافتن الگوی توسعه کتابخانه‌ها ضرورت می‌یابد.

بر اساس یک نیازسنجی، کشور ایران دست کم به ۱۶ هزار کتابخانه نیاز دارد که این موضوع لزوم توسعه کتابخانه‌های عمومی در کشور را ضرورت می‌بخشد؛ اما به دلیل اینکه در گذشته معیار توسعه کتابخانه‌ها تعداد احداث برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال ۱۳۹۳ با آغاز مطالعاتی ریشه‌ای، به بازنگری در روند برنامه‌ریزی و توسعه کتابخانه‌های عمومی بر اساس هر «شهر» پرداخت و بر این اساس تعریف جدیدی از آمایش را به عنوان یک نظام برای توزیع عادلانه کتابخانه‌های عمومی در کشور مبتنی بر «داده‌های مکانی و جغرافیایی»، ارائه داد.

درادامه این جلسه علی وفایی معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان گفت: توسعه پژوهشی زمینه بالابردن وکیفی کردن حوزه تخصصی کتابداران در کتابخانه ها را ایجاد خواهد کرد.وفایی دراین رابطه افزود: هرچه کارگاه های اموزشی برای کتابداران درموضوعات تخصصی بیشتر شود خروجی کتابخانه ها بهتر خواهد بود.

گفتنی است دراین جلسه امیر انصاری معاون مدیرکل برنامه ریزی نهادکتابخانه های عمومی کشور نیز از طریق ویدئو کنفرانس به طرح دیدگاه های خود دراین زمینه پرداخت.

لازم به ذکراست درپایان کتابداران حاضر درجلسه به طرح دیدگاه های خود وارایه پیشنهادات در رابطه با موضوعات پژوهشی در کتابخانه های استان پرداختند.

بيشتر
 [PageVisit]