بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اخبار روز
اخبار مهم
ارتباط مستقیم
امكانات صفحه
بازديدها
تصوير ها
تماس ها
خیرین کتابخانه ساز
رويدادها
زمان
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
متن عمومی
مسابقات
منو
وب سايت ها
وبلاگ ها
ویدئو
ورود
مریم پاییزی
مریم پاییزی
1393/8/15 پنجشنبه نقد کتاب معرفی هفتگی کتاب توسط همکاران کتابخانه نوکنده
محمدمانی در یک مهمانی به اصرار دوستان شروع به خواندن می کند. نازنین مریم که از خانواده پولداری است تصمیم می گیرد با حمایت پدر و کمک برادرش نیما که آهنگساز است بر روی محمد برای خوانندگی سرمایه گذاری کند. مانی ابتدا قبول نمی کند ولی بعدا" به اصرار زیاد نیما وارد این کار می شود. کنسرتی هم با صدای محمدمانی برگزار می شود. سراینده همه شعرهایی که او خواند خود مریم بوده است. کنسرت، تمام سرمایه پدرمریم به علاوه سودش را به او برگرداند.
محمدمانی سه سال عشق نازنین مریم را در دل پنهان می کند تا اینکه بعد از سه سال تصمیم می گیرد در مورد ازدواج با او صحبت کند. مریم با تمام علاقه ای که به محمد دارد جواب رد به او   می دهد و می گوید که لایق ازدواج با اونیست. محمد در پی یافتن دلیل رد او، به حقایق تلخی دست می یابد. مریم یکبار ازدواج کرده و شوهرش او را به دلیل بچه دار نشدن طلاق داده است.به همین دلیل مریم نمی خواهد زندگی محمد را خراب کند. اما محمد دست بردار نیست تا اینکه.....
نویسنده داستان مریم پاییزی چنان ساده به تعریف ماجرا می پردازد که کوچکترین شرح و بسطی در آن دیده نمی شود. برخلاف برخی نویسندگان که آنقدر به شرح جزییات با ربط و بی ربط ماجرا می پردازند که انسان ناخودآگاه چند صفحه ورق می زند تا از آن بگذرد، در مریم پاییزی اصلا" از این خبرها نیست. نویسنده فقط به ماجرا می پردازد و سریع سر و ته قضایا را جمع می کند. شاید نتوان این امر را نقطه مثبت داستان دانست چون به هرحال در هر رمانی لازم است جزییات فضا و مکان نیز شرح داده شود تا به جذابیت داستان اضافه شود.
این داستان، از آن داستان هایی است که به راحتی می توان پایان آن را حدس زد. ماجرا خیلی کلیشه ای است و به نوعی اغراق در آن موج می زند. عشق محمد او را به جنون آنی می رساند و در نهایت خانواده اش را مجاب به قبولی این ازدواج می کند. پایان داستان بیشتر شبیه فیلم هندی است.  
مریم پاییزی/ الهه محمدی- تهران:شقایق، ۱۳۸۸.
منتقد:خانم علیزاده مسئول کتابخانه نوکنده
 
بيشتر
 [PageVisit]