فهرست

تازه‌ترين اخبار

باحضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن کتابخانه های عمومی گلستان صورت گرفت

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی گلستان

در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی گلستان بر تعجیل شهرداریها در پرداخت نیم درصد تاکید شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با حضور اعضای حقوقی و حقیقی و همچنین شهردار گرگان و دفتر امور شهری استانداری برگزارشد.
 در ابتدای جلسه آخوند میرزاعلی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رییس دبیرخانه انجمن استان، ضمن محکوم کردن اهانت به قرآن کریم توسط برخی کشورهای اروپایی این عمل را مصداق تروریسم فرهنگی نامید و بر حفظ و تقویت هویت دینی و ملی توسط دستگاه‌های فرهنگی تاکید داشت.
 وی در ادامه گزارشی از مصوبات جلسه قبلی ارائه نمود؛ و درباره ادامه‌ی روند اجرایی شدن مصوبه ایستگاه مطالعه و به منظور ارائه خدمات در سایر مراکز، پیشنهاداتی در خصوص راه اندازی پیشخان خدمات و ایستگاه مطالعه با کمک سمن‌های حوزه کتابخوانی و طراحی پوستر کتاب برای تولید محتوی فرهنگی در ادارات، ارائه کرد.
آخوند عبدالحی میرزاعلی همچنین گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص راه اندازی کتابخانه در شهرها و روستاهای فاقد کتابخانه ارائه و با ذکر این نکته که 79 روستای در استان مرکز دهستان هستند یا جمعیت بالای 2500 نفر دارند که در 10 مورد از این روستاها کتابخانه عمومی نهادی مستقر است و برای را اندازی در باقی روستاهای هدف را خواستار همکاری سایر ادارات مخصوصا آموزش و پرورش و بخشداری‌ها در تامین ساختمان شدند.
 وی در پایان توضیحات کاملی در مورد بازطراحی کتابخانه میرفندرسکی بر اساس رویکرد جدید نهاد در خدمت دهی به مردم ارائه کرد و با ذکر این نکته که بخشی از منابع مالی این طرح از طریق نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تامین خواهد شد؛ از شهرداری گرگان خواست در تامین مالی این طرح از محل نیم درصد شهرداری‌ها با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مساعدت نماید.
در ادامه سید رضا نظری مدیرکل آموزش و پرورش استان و عضو حقوقی انجمن نیز در خصوص استفاده کتابخانه‌های عمومی از ظرفیت مدارس بلااستفاده در روستاها، اعلام آمادگی کرد و بر اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در این اماکن تاکید نمود. همچنین محمد رضا سیدالنگی شهردار گرگان، با ذکر این نکته که باید به سراغ مردم رفت و در فعالیت‌ها و برنامه‌ها از مشارکت مردم استفاده کرد؛ جدا شدن مردم از برنامه‌های اجرایی را نامطلوب برشمرد. وی نسبت به همکاری شهرداری گرگان در فعالیت‌ها و برنامه‌های ترویجی و فرهنگی کتابخانه‌های عمومی اعلام آمادگی کرد.
در پایان جلسه و بعد از ارائه نکات توسط اعضا و مدعوین، ریاست جلسه با جمع بندی موارد مطرح شده؛ بر بررسی راه اندازی هدفمند پیشخان خدمات و ایستگاه مطالعه در مراکز پر رفت و آمد و مستعد و همچنین تولید محتوی برای ادارات در زمینه معرفی آثار فرهنگی و ادبی مولفان استانی، استفاده از ظرفیت ساختمان‌های بلااستفاده، مخصوصا آموزش و پرورش، در روستاها و تامین منابع مورد نیاز بازطراحی کتابخانه میرفندرسکی گرگان و پیگیری دفتر امور شهری بر تسویه حساب شهرداری‌ها با کتابخانه‌ها به عنوان مصوبات جلسه تاکید گردید.

 
عكس های مرتبط :